KATARAKT AMELİYATI

Kataraktın ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavisi ameliyattır. İlerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem bulunabilmiş değildir. Ameliyat öncesinde göz bebeği ilaçla büyütülülerek gözün ön ve arka kısımları detaylı muayene edilir. Görme azlığı yapabilecek makula dejenerasyonu gibi retina sorunları detaylı incelenir.

Kerometri ve biometri yapılarak göz içi merceği numarası hesaplanır.

Katarakt ameliyatı nadir durumlar dışında acil bir ameliyat değildir.Kataraktı olan kişi kendi beklentilerine göre ameliyat zamanını belirleyebilir. Örneğin otobüs şoförlüğü yapan kişinin hafif bir kataraktı bile işine engel olabilir. Burada önemli nokta kataraktı olan kişinin gerçekten görme seviyesinden şikayetçi olmasıdır.

Ameliyat hastanın yaşı ve mental durumuna göre,bazen kataraktın zorluğuna göre lokal anestezi ile,genel anestezi ile, çoğukezde damla ile uyuşturularak yapılır.Damla ile anestezi hasta için en konforlu yöntemdir.Ancak yaşlılarda , demansı olanlarda uygun değildir.

Katarakt ameliyatı kliniğimizde fako (Fakoemülsifikasyon) ameliyatı ile yapılmaktadır.Bu yöntem halk arasında sıklıkla lazer yöntemi olarak bilinir. Ameliyatta saydamlığını kaybeden opaklaşmış lens alındıktan sonra yerine yapay mercek yerleştirilerek, hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır.

Ameliyatta göze 2.8 mm lik delikten girilerek göz merceğinin ön zarı soyulur bozulmuş mercek temizlenir.Aynı delikten enjektorle katlanmış mercek göz deki zarın içine konulur.Ameliyat sonunda genellikle dikiş atılmaz,delik kendiliğinden kapanır.

KATARAKT AMELİYATI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR
Katarakt ameliyatı esnasında ağrı olur mu?
Anestezi yapıldıktan sonra ağrı duymazsınız. Eğer ağrı duyuyorsanız doktorunuza bunu söyleyebilirsiniz. İlave anestezi yapılarak rahatlama sağlanır.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer?
Ortalama 8-12 dakika kadar sürmektedir. ancak ek problemi olan gözlerde ise bu süre 25-30 dakikaya kadar uzayabilir. Nadiren de olsa komplikasyonun görülebileceği cerrahi bir girişimdir.

Katarakt ameliyatı sonrası taburcu
Ameliyat sonrası genellikle hastanede yatmak gerekmez.Hemen taburcu olunur ,ertesi gün sabahtan kontrole gelinir.ameliyat sonrası 2-3 saat göz kapalı tutulmalıdır.sonra göz açılabilinir. hasta ameliyatın ertesi günü, günlük aktivitesine kavuşabilmektedir

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?
• Ameliyat sonrası göz damlaları kullanılmaktadır.Bu damlalar mutlaka doktorun önerdiği sıklık ve sürede damlatılması gerekir. Bir ay kadar damla kullanılması gerekir.
• İlk 10 gün göze su kaçırılmamalı,ovuşturulmamalıdır.Damlalar eller yıkandıktan sonra damlatılmalıdır.
• Herhangi bir diyet zorunluluğu yoktur. Diabet ve hipertansiyon gibi sistemik hastalığı olanlar ilaçlarını tavsiye edildiği gibi kullanmalıdırlar.Ameliyat sonrası televizyon izlenebilir.
• Katarakt ameliyatı sonrasında hiç şikayet olmayacağı gibi bazen de batma hissi, sulanma, kanlanma gibi şikayetler olabilir.Belirgin ağrı,bulanık görme,kızarıklık olması durumunda doktora danışılmalıdır.

Katarakt ameliyatından sonra gözlük Muayenesi
Katarakt ameliyatı sırasında göz içine ölçüm yapılan numarada göz içi lensi yerleştirilir. Bu lensle göz, uzağı görmede gözlük ihtiyacı duymayacak şekilde iyileşir. Bazı durumlarda gözlük ihtiyacı doğabilir. Yakını görmek için bir gözlük gerekebilir. Gözlük muayenesi için 1 ay kadar beklenmelidir.

GÖZ İÇİNE KONULAN MERCEK BOZULUR MU?
Çok kalitesiz mercekler dışında göz içindeki mercekte bozulma olmaz. Bu mercekler ömür boyu göze zarar vermeden göz içinde kalırlar.

KATARAKT AMELİYATI OLAN GÖZDE TEKRAR KATARAKT OLUR MU?
Yeniden katarakt oluşması mümkün değildir. Seyrek olarak göz içi merceğinin arkasındaki zar kalınlaşarak görüntü kalitesini bozabilir. Bu durumda YAG laser dediğimiz yöntemle kolayca ameliyatsız bu delik 1-2 dk da açılır.

KATARAKT AMELİYATININ RİSKİ VAR MIDIR?
Katarakt ameliyatında başarı oranı oldukça yüksektir.Riskli durumlar oldukça nadirdir. En büyük risk göz içinde enfeksiyon olmasıdır.Hastanemiz ameliyathanesinde sterilite koşulları maksimum düzeyde sağlanmaktadır.Hepafiltre ile hava temizliği sağlanmaktadır.